Dubí – Letošní rok vyhlásila OSN jako Mezinárodní rok skla. U této příležitosti vznikl v Dubí dokumentární film Putování za krušnohorským sklem. Film mapuje středověké sklárny a výrobu skla od prvopočátků až do současnosti v lokalitě česko-saského pomezí. Cílem dokumentu je popularizace historie i současnosti sklářské výroby na Teplicku.
Dokument měl premiéru 10. září ve sklárně Rudolfova huť v Dubí – Pozorce a byl určený pouze pro zaměstnance. Veřejnost ho mohla zhlédnout 13. a 22. září v Domě porcelánu s modrou krví v Dubí. Promítnutý bude ještě 18. října v uvedené sklárně. Tentokrát pouze pro pozvané hosty a v česko-německé verzi.
Dokument vznikl v rámci projektu města Dubí a obce Bannewitz. Jeho výrobu podpořil Fond malých projektů Euroregionu Labe/Elbe v programu spolupráce České republiky a Svobodného státu Sasko. Filmem provází jedna z nejvýznamnějších českých archeoložek, Eva Černá. První nálezy, jak informovala, se v Krušných horách objevily v sedmdesátých letech při zalesňování Moldavy. Sklářská výroba zde přitom sahá až do třináctého století.
Ve filmu se objevují jak konkrétní nálezy, řada dokumentů a míst, kde sklárny stávaly, ale i současné pohledy do míst, kde byste dnes sklárnu jen těžko hledali. Historie se prolíná s výpovědí několika současných sklářů. Ti se mimochodem shodují v tom, že vzhledem k možnostem a technologii, jakou měli skláři před několika sty lety a s ohledem na to, co dokázali, si zaslouží náš obdiv. Zpracování dokumentu a skvělý scénář zprostředkují historii sklářského průmyslu na Teplicku přitažlivou formou i pro laické publikum.