Novosedlice – Z kostela sv. Valentýna v Novosedlicích shlíží od čtvrtka 29. září na dění v obci nová věž. Litoměřické firmě Tesařství Oravec trvala její stavba podle kopie původní věže několik měsíců. Když přišel termín jejího vyzdvižení, nespal majitel tesařství, Zdeněk Oravec, podle svých slov pořádně dva dny. „Nevím, jak to dopadne,“ prohlásil hned ráno s neskrývanými obavami.
Věž montovali pracovníci firmy na zemi, což pro ně znamenalo významné ulehčení práce. „Teď ale máme hrůzu z toho, až to jeřáb zvedne, jestli to nezačne plavat, točit se, tancovat, nevíme. Jdeme do velké neznámé. Studovali jsme sice nějaká videa, konzultovali postup s kolegy, ale nikdo ještě tímhle způsobem nezvedal tak velkou věž nahoru,“ vysvětlil své obavy Oravec. Dodal, že v Novosedlicích jde o jakousi českou premiéru zvoleného postupu.
Věž měří 11 metrů a váží cca 4 tuny. Podle majitele tesařské firmy bude nutné při jejím zvedání promýšlet každý krok. „Jakmile věž nadzvedneme, už ji jeřáb nesmí postavit zpátky, jinak by se s ní mohlo něco stát. Musí jít nahoru na první dobrou.“ I přes počáteční obavy a problémy, které souvisely například s podmáčeným povrchem v místě parkování jeřábu, nebo s nedostatečně dlouhými úvazy, se nakonec podařilo dostat věž nahoru celkem hladce.
Oravec: Jdeme do velké neznámé. Jakmile věž nadzvedneme, už nesmí zpátky a musí jít nahoru na první dobrou.
V části věže zvané cibule putoval vzhůru také tubus se vzkazem pro budoucí generace. „Jsou tam informace v obecné rovině, jaká je doba, jak to tu funguje, ale i konkrétní věci. Například kdo je prezidentem, premiérem, starostou obce a podobně,“ uvedl k obsahu tubusu místostarosta Novosedlic Štěpán Türb. „Nechybí ani zajímavosti třeba o tom, kolik, co stojí, přiložené jsou pohlednice obce, znak, odznaky, zkrátka artefakty, které mohou mít za několik desítek let informační hodnotu pro ty, co je najdou.“
Podle místostarosty se na obsah tubusu mohou zájemci podívat ve zpravodaji nebo na stránkách obce. Ve staré věži, která byla sejmuta, našel farář Patrik Murkanič také vzkaz. Nicméně nalezené věci byly ve velmi špatném stavu. Nebylo možné je přečíst, ani určit, z jaké jsou doby. Současný vzkaz pro budoucí generace je proto podle Štěpána Türba uložený spolu s artefakty v neprodyšném tubusu s ochranou proti vlhkosti a vodě.
Kostel sv. Valentýna je v majetku římskokatolické farnosti. Obec Novosedlice, Proboštov a Dubí, přispívají na jeho postupnou renovaci cca po 150 tisících každý rok. Zbývající náklady do oprav sakrální stavby, vedené jako kulturní památka, pokrývají dotace ministerstva kultury, o které žádá sama farnost. „Je to jedna ze dvou kulturních památek, které v Novosedlicích máme, proto se snažíme v její renovaci pomáhat. Kromě kostela jsou tu ještě boží muka u hřbitovní zdi,“ poznamenal k financování oprav místostarosta.
Rekonstrukce novosedlického kostela je vzhledem k nákladům rozfázovaná na delší období. V současné době byly kromě usazení nové věže vyrobené nové vchodové dveře do objektu v hodnotě 270 tisíc korun. Jde o ruční práci a kvalitní dubové dřevo. „Uvnitř kostela je dokončená elektroinstalace, opravené jsou také po dvou letech původní varhany, ze kterých je dnes nádherný zrenovovaný nástroj s úžasným zvukem. Na řadě jsou ještě nějaké práce v interiéru, fasáda a samozřejmě i sousedící zvonička,“ dodal k probíhajícím a plánovaným opravám místostarosta.
Foto: Ilona Kaulfuss