Teplice – V sobotu 29. října byl v šanovském kostele sv. Alžběty Uherské v Teplicích veřejnosti představený dokument o teplickém knězi P. Bennovi Benešovi s názvem Benno. Za vznikem projektu, který přibližuje významnou osobnost našeho regionu, stojí Teplický spolek a Ev.-Luth Kirchspiel Osterzgebirge. Benn Beneš působil dlouhá léta v salesiánské komunitě. Kromě toho usiloval o smíření mezi Čechy a Němci a o odbourávání nežádoucích historických bariér v našem regionu.
Na dokument o knězi, kterého označovali za stavitele mostů mezi Čechy a Němci, se přišlo v sobotu do kostela sv. Alžběty podívat několik desítek lidí. Film seznamuje diváky s postavou kněze prostřednictvím vzpomínek různých osobností, z pestrého profesního spektra, které se s Bennem Benešem setkaly, pracovaly s ním, případně si vytvořily úzký osobní vztah. Objeví se zde například misionář Petr Němec, režisérka Jana Urbanová nebo biskup Karel Herbst a mnoho dalších.
Vzpomínkové leporelo, jehož jediným nedostatkem byl v sobotu v podvečer nekvalitní zvuk zaviněný technikou v kostele, prezentuje řadu silných myšlenek osobnosti Benna Beneše. Lidé, kteří měli možnost kněze osobně poznat, na něho vzpomínají jako na člověka moudrého, otevřeného, zásadového a obdařeného humorem. Biskup Herbst o něm kromě jiného například uvedl: „Vážil jsem si ho, protože pro salesiány žil celým svým srdcem.“
Setkání v teplickém kostele se uskutečnilo v rámci projektu Teplického spolku, Dubí a Ev.-Luth Kirchspiel Osterzgebirge, díky Fondu malých projektů Euroregionu Labe/Elbe v programu spolupráce Svobodný stát Sasko – Česká republika 2014-2020. Dokument Benno bude v listopadu promítaný i v jednom z teplických kin.
Benno Beneš se narodil 19.4. 1938 v Oseku, kde se po válce seznámil se salesiány, kteří přišli do zdejšího kláštera. Salesiánem se stal v roce 1967 a až do roku 1989 působil tajně. Věnoval se práci s mládeží, jezdil se studenty na letní pobyty například do Bulharska a Rumunska. V roce 1972 byl v Poznani tajně vysvěcen na kněze a v roce 1993 byl jmenován na šest let provinciálem pražské provincie.
Benno Beneš měl velký podíl na rozvoji salesiánské práce po roce 1989. Staral se o misie v Bulharsku, působil na salesiánské škole Jabok. Později se vrátil do svého rodného kraje. V roce 2015 obdržel v Mostě Zlatou holubici míru, ocenění za zásluhy o porozumění mezi národy. Zemřel 1. prosince 2020 v Praze Řepích v Domově sv. Karla Boromejského u sester boromejek.