O projekt Mohu pomohu je mezi lidmi bez domova zájem, bude proto pokračovat
Zdroj: www.teplice.cz
Teplice

Teplice - Bezdomovectví je celospolečenský fenomén, se kterým se potýká každé větší město v České republice. Představuje nepříznivou sociální situaci člověka, jejíž příčinou i důsledkem je chudoba a extrémní sociální vyloučení. Město Teplice se k řešení problematiky lidí bez domova nestaví zády.

V roce 2020 podpořilo vznik a dále podporuje provoz sociální služby nízkoprahové denní centrum, kterou poskytuje nezisková organizace Květina, z. s. Toto není jediná aktivita, kterou Květina a další neziskové organizace ve spolupráci s městem Teplice realizují ve vztahu k minimalizaci obtíží a řešení problému bezdomovectví.

V srpnu tohoto roku odstartoval pilotní projekt s názvem Mohu pomohu, kdy se osoby bez přístřeší či osoby ohrožené ztrátou bydlení podílí na pravidelném úklidu veřejného prostranství. První etapa trvala do konce září. Skupina lidí se setkávala pravidelně 1x v týdnu na dvě hodiny a věnovala se úklidu přidělené lokality. Jako odměnu získali za tuto aktivitu stravenku v hodnotě 100Kč, za kterou si mohli v obchodech zakoupit potraviny.

„O aktivitu byl velký zájem. Někteří z účastníků docházeli pravidelně na každý týdenní úklid, což vnímáme velmi pozitivně. Práce se každý chopil dle svých možností, ale výsledek byl viditelný,“ sděluje Bočková ředitelka Květiny.

„Vzhledem k úspěšné realizaci pilotní části projektu Mohu pomohu se rada města Teplice rozhodla v aktivitě pokračovat do konce tohoto roku s tím, že uvažujeme o dlouhodobé spolupráci. Tyto aktivizační činnosti velmi vítáme. Snažíme se, aby osoby, které jsou dlouhodobě bez přístřeší, měly možnost opět pracovat. Pro tyto osoby je složité najít cestu, sílu, energii a také si opět osvojit návyky potřebné k zvládnutí jakéhokoli zaměstnání.,“ uvádí primátor města Teplice Jiří Štábl.

Samotný projekt je zaměřen na aktivizaci osob bez přístřeší a má snahu ovlivnit předsudky části veřejnosti, která se domnívá, že život na ulici je individuální dobrovolnou volbou. Sám osobě projekt problém bezdomovectví neřeší a je nutné uvažovat nad opatřeními, které pomohou zabydlet a zajistit bydlení s podporou potřebným. „Bydlení je základem pro žádanou aktivizaci osob bez přístřeší. Potřeba zajistit bezpečné zázemí, kde se člověk dostatečně vyspí je základem pro získání klasického pravidelného zaměstnání,“ doplňuje primátor města. I v tomto směru hodlá město Teplice s neziskovými subjekty spolupracovat.

Dlouhodobě město Teplice podporuje s přicházející zimou nadrámcové aktivity sociálních služeb, jedná se o provoz tzv. krizových židlí. Tento projekt je realizován z důvodu prevence umrznutí. „V době mrazů jsme připraveni umožnit lidem bez přístřeší zejména seniorského věku a se zdravotním znevýhodněním přečkat mrazivou noc v prostorech nízkoprahového denního centra v Řetenicích. Během mrazivých nocí bude možnost v čase 19:00 až 7:00 zde a také v prostorech kontaktního centra organizace White Light I. v Trnovanech přečkat noc bez obav z umrznutí.“ vysvětluje Barbora Vernerová, vedoucí dané služby.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru