Duchcov – Budova nádraží na Teplické ulici v Duchcově chátrá. V současné době neplní účel, pro který byla před více než padesáti lety postavená a cestujícím dnes místo ní slouží jednoduché zastávky, které ji v kontextu vývoje železniční dopravy nahradily. Na otázku, co s ní, nezná odpověď ani majitel budovy, kterým je Správa železnic. V případě tohoto památkově chráněného objektu jde přitom o zajímavý architektonický počin.
„Pro současné potřeby železnice je budova duchcovského nádraží bohužel naddimenzovaná a energeticky velmi náročná na provoz. Nyní je pro veřejnost zcela uzavřená,“ uvedl pro E-deníky tiskový mluvčí Správy železnic Jan Nevola. Prodej jízdenek a další přepravní služby tady dopravce zrušil už v minulosti a nádraží jako takové ztratilo svůj význam.
Podle Nevoly je kromě předimenzovanosti stavby problematické i její umístění mimo zastavěnou část města, což může přitahovat například vandaly. „Správa železnic vnímá historickou hodnotu budovy, která je postavená v unikátním bruselském stylu. Proto jsme se ji v minulosti snažili převést na jiný subjekt, například na město Duchcov. Všechna jednání byla ovšem bezvýsledná.“ Jediným východiskem je proto prodej. A v tomto duchu bude Správa železnic postupovat.
Odbavovací budova duchcovského nádraží byla postavená v roce 1968 a do provozu uvedená o rok později. Autorem návrhu stavby ve tvaru pravidelného šestiúhelníku byl Jiří Hyliš. Dispozičně interiér inspirovaný bruselským stylem nabízel vzdušnou odbavovací halu, přesahující dvě nadzemní podlaží, výdejní okna s čekárnou a v patře restauraci. Budova je bohatě prosklená. Zajímavým prvkem interiéru je jednoramenné schodiště s původně květinovým bazénkem, na kterém je instalovaná socha Opřená autora Julia Lankáše.