Vědci z Univerzity Karlovy pomáhají s řešením situace na Proboštovském rybníku
Výzkum UK v Proboštově a Přítkově. Foto: obec Proboštov
Teplice

Proboštov - V uplynulých dnech proběhlo několik odběrů plžů a dalších živočichů z Proboštovského rybníka a to se zaměřením na šíření cerkárií, které lidem i zvířatům způsobují nepříjemnou svědivou dermatitidu.


Odběry a další zkoumání prováděl tým katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Praha pod vedením RNDr. Jany Bulantové PhD., který se u nás jako jediný zabývá výzkumem právě tohoto v naší přírodě poměrně nového jevu, jenž souvisí s globálním oteplováním.

Pozitivní zprávou je, že infikovaných plžů bylo zaznamenáno poměrně malé množství v porovnání s jinými lokalitami v naší republice a že kromě druhu Radix auricularia, který je hostitelem cerkárií žijí v rybníku i konkurenční druhy, které napomáhají likvidaci nakažených jedinců. Dalším pozitivem je, že stejný tým provedl odběry také v Přítkově na Vápence, kde se výskyt parazita neprokázal.

Nyní bude následovat nimravá laboratorní práce a další průzkumy na univerzitní půdě. Do Proboštova se přírodovědci vrátí ve druhé polovině srpna k provedením dalších odběrů a průzkumu.

Do té doby i nadále platí zákaz vstupu do rybníka pro lidi i pro zvířata. U zvířat je kromě svědivé vyrážky také nebezpeční, že po napití se jim cerkárie zavrtají do jícnu a způsobí další zdravotní problémy.

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru