Teplicko - Situace kolem černého kašle a záškrtu je pod kontrolou, očkovacích látek je zajištěn dostatek a relevantní autority postupují společně. Uvedlo to na svých stránkách Ministerstvo zdravotnictví.
Aktuální situaci ohledně černého kašle a záškrtu Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s odbornými společnostmi, Státním zdravotním ústavem a Státním ústavem pro kontrolu léčiv intenzivně řeší. Aktuálně je k dispozici u dodavatele a distributora přes 70 tisíc očkovacích dávek. V průběhu března jsou plánovány také mimořádné dodávky z Velké Británie.
Více než půlroční zásoba běžné spotřeby očkovacích látek je tvořena třemi typy očkovacích látek pro děti, dorost i dospělé. Obsahují antigeny, proti kterým si tělo vytváří protilátky, a to jak proti černému kašli, tak záškrtu a tetanu, u vybraných očkovacích látek také proti přenosné dětské obrně. Další tisíce dávek jsou rozprostřeny mezi ordinace praktických lékařů pro dospělé i děti a dorost.
Lokální nemožnost některých praktických lékařů pro dospělé objednat vakcínu byla způsobena prioritizací objednávek pro praktické lékaře pro děti a dorost. Ode dneška mají zdravotnická zařízení včetně ordinací praktických lékařů možnost objednat vakcíny proti černému kašli přímo od distributora, kterým je společnost Avenier. Ty jim budou následně rozvezeny a budou k dispozici zájemcům o očkování.
“Na dnešním jednání Centrálního řídícího týmu bylo potvrzeno, že situace ohledně černého kašle a záškrtu je pod kontrolou a vakcín pro dětskou i dospělou populaci je dostatek. Během jara je také očekávána další dodávka dalších cca 60 tisíc dávek,” řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.
Očkování je nad rámec pravidelného očkování u dětí důrazně doporučeno těhotným ženám po 27. týdnu těhotenství k zaručení ochrany novorozenců a kojenců před zahájením pravidelného očkování. Dále je doporučeno rodinným příslušníkům neočkovaných dětí do jednoho roku života, zdravotníkům pohybujícím se v blízkostí rizikových skupin a právě rizikovým skupinám, mezi které patří i osoby s chronickými onemocněními či sníženou imunitou. Očkování u dětí v řádném termínu dle očkovacího kalendáře je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
Hygienická služba monitoruje situaci a provádí standardní epidemiologické šetření u nemocných zahrnující i nařizování relevantních protiepidemických opatření s cílem zabránit dalšímu šíření onemocnění. O přijatých opatřeních a výsledcích epidemiologického šetření je Ministerstvo zdravotnictví průběžně informováno,” uvedla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.
„Státní zdravotní ústav upozornil na rostoucí počty případů černého kašle již před několika týdny. Lze předpokládat, že se v letošním roce můžeme dostat na čísla více než 4 tisíce infikovaných. Jedinou spolehlivou ochranou je dodržování povinného očkování, v dospělosti pak přeočkování, přičemž první příležitostí je přeočkování proti tetanu ve 25. roce věku, kdy lze aplikovat trojkombinaci ochrany nejen proti tetanu, ale právě i proti záškrtu a černému kašli. Naši epidemiologové a Národní referenční laboratoř situaci nadále sledují a komunikují s hygienickou službou i Ministerstvem zdravotnictví. Každý týden zveřejňujeme podrobná data o vývoji na webu SZÚ,” doplnila ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.
Pravidelné týdenní zprávy o vývoji počtu infekcí černým kašlem naleznete zde: https://szu.cz/temata-zdravi-a-bezpecnosti/a-z-infekce/p/pertuse/aktualni-epidemiologicka-situace-ve-vyskytu-cerneho-kasle-v-cr/
Ministerstvo zdravotnictví je v kontaktu s odbornými společnostmi ČLS JEP, Sdružením praktických lékařů ČR, Sdružením praktických lékařů pro děti a dorost ČR, distributorem a dalšími dotčenými autoritami, se kterými situaci řeší.