Litvínov, Chomutov – Sotva hasiči zlikvidovali požár obrovské hromady rozdrcených pražců a pneumatik na skládce Celio v katastru města Litvínova, jen o pár dní později hasili požár odpadu v sousedním Chomutově (psali jsme ZDE). V obou případech se z požářiště valil hustý smradlavý kouř, který znepříjemňoval život v okolí. Lidé vzdávají na sociálních sítích hold hasičům, kteří při likvidaci ohně nasazují vlastní životy. A zároveň se s velkou mírou nevole ptají, zda dostanou provozovatelé těchto zařízení od hasičů účet k proplacení.
Odpověď je jednoduchá. Nedostanou. Zásahy hasičů jsou službou státu. „Hasební zásah se nikdy nezpoplatňuje, náklady pokrývá stát. Je to stejné u firem i u soukromých osob. I když vlastní vinou nabouráte, podpálíte si od cigarety byt, hasičům nic neplatíte," vysvětlil mluvčí HZS Ústeckého kraje Milan Rudolf.
V obou případech, tedy jak při hašení požáru na skládce Celio, tak při likvidaci plamenů v ulici Na Moráni v Chomutově, hasiči použili obrovské množství vody i techniky. Na Celio se dokonce přiváděla voda z jezera Most, v Chomutově musely dokola pendlovat cisterny s vodou. „Toto požářiště ještě není předané majiteli, protože zásah stále pokračuje. Hasiči pomocí těžké techniky rozhrabují hromady a prolévají je vodou. Na místě byl vyšetřovatel v noci i dopoledne, oficiálně ale začne vyšetřování příčiny požáru až po ukončení zásahu," podotkl ve čtvrtek hodinu po poledni Milan Rudolf.
Při požáru na skládce Celio u Litvínova zasahovali i hasiči s těžkou technikou ze Zbirohu a z Jihlavy. Více jsme psali ZDE. Foto: HZS Ústeckého kraje
Kromě spotřeby vody dochází při těchto akcích i k opotřebení či ničení dalšího materiálu, a to i hadic. „Hasiči mohou ale například při kontrolách zařízení a dodržování správných postupů z hlediska požární ochrany udělit provozovateli pokutu, ale se samotným zásahem při požáru to nemá souvislost," doplnil ještě na závěr mluvčí HZS Ústeckého kraje.