Ústecký kraj – Krajská zdravotní, a.s. získala finanční dary Nadace rodiny Vlčkových. Jeden ve výši 1 200 750 Kč na rozvoj Konziliárního týmu dětské paliativní péče v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem a jeho spolupráci s jednotlivými nemocnicemi, druhý v částce 677 500 Kč na implementaci dětské paliativní péče na Dětském a dorostovém oddělení s perinatologickým centrem v Nemocnici Most.
První projekt podpořený částkou 1 200 750 Kč akcentuje rozvoj perinatální a dětské paliativní péče v Ústeckém kraji a navazuje na téměř dvouletou edukaci pracovníků Krajské zdravotní a oficiální sestavení týmu dětské podpůrné a paliativní péče. V následujících dvou letech, kromě péče o dětské pacienty s paliativními potřebami, je v plánu dobře proškolit alespoň jednoho profesionála v každé nemocnici a porodnici Krajské zdravotní, který bude vyhledávat a podporovat rodiny se závažně nemocnými dětmi.
„S proškoleným personálem budeme nadále rozvíjet spolupráci a podporovat jej v poskytování obecné perinatální a dětské paliativní péče v rámci svého pracoviště. Součástí projektu je vytvoření metodiky identifikace dítěte, respektive plodu s paliativními potřebami a jeho rodiny. Dále bychom chtěli vytvořit standard pro plánování budoucí péče. V závěru projektu bude v každé nemocnici Krajské zdravotní působit alespoň jeden pracovník poskytující obecnou dětskou paliativní péči a pracovník poskytující perinatální paliativní péči,“ vysvětluje vedoucí projektu MUDr. Marie Smáková, lékařka se specializovanou způsobilostí v oborech dětské lékařství a paliativní medicína.
Druhý projekt podpořený částkou 677 500 Kč na předchozí přímo navazuje a cílí na implementaci dětské paliativní péče na Dětském a dorostovém oddělení s perinatologickým centrem v mostecké nemocnici. Je zaměřený na vzdělávání v dětské paliativní péči celého spektra zdravotních a zdravotně sociálních pracovníků na Mostecku, kteří pracují s dětmi a jejich rodinami. Cílem je, v kooperaci s paliativním týmem mostecké a ústecké nemocnice, vytvořit standardy odborné péče se zasíťováním místních služeb, které tuto péči poskytují. „V první řadě nám jde o zlepšení kvality života křehkých rodin s dětmi se závažnou diagnózou na Mostecku, které celkově trpí nedostatkem specialistů, tedy praktických lékařů pro děti a dorost, sociálních služeb, služeb koordinace péče, a zároveň v něm žije poměrně velká populace s nízkým socioekonomickým statusem, vysokou mrtvorozeností a dvojnásobným procentem nedonošenosti v rámci České republiky,“ říká MUDr. Marie Váchová, primářka Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Most.
„Nemocnice hrají zásadní roli v identifikaci dětských pacientů, kteří mohou profitovat z poskytování podpůrné a paliativní péče. Naše finanční podpora proto míří na posílení nemocničních týmů v deseti krajích Česka. Díky tomu budou tyto týmy vážně nemocným dětským pacientům a jejich rodinám moci ještě lépe či ve větším rozsahu poskytovat komplexní odbornou péči a poradenství včetně pomoci s přechodem do domácího prostředí," říká ředitelka Nadace rodiny Vlčkových Ivana Plechatá.
Grantová výzva Nadace rodiny Vlčkových zaměřená na rozvoj dětské a perinatální paliativní péče v nemocnicích v České republiky cílí na:
- Podporu vzniku a rozvoje dětské a perinatální paliativní péče v nemocnicích různých typů a velikostí.
- Zvýšení odborné kvalifikace zdravotnického a jiného personálu.
- Podporu různých modelů implementace dětské a perinatální paliativní péče do nemocničního prostředí, přizpůsobených potřebám a možnostem jednotlivých oddělení zdravotnických zařízení.
Nadace rodiny Vlčkových posiluje síť odborníků pečujících o rodiny s vážně nemocnými dětmi. Podporuje odborníky z praxe a zařízení poskytující paliativní a podpůrnou péči tak, aby byly tyto služby dostupné na špičkové úrovni pro ty, kteří je potřebují. Tím zvyšuje úroveň dětské paliativní péče v Česku.