Krupka - Město Krupka zaslalo na Ministerstvo životního prostředí své vyjádření k záměru s názvem „Závod pro zpracování vytěžené rudy z ložiska Cínovec včetně přepravního systému“, který v rámci posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA) oznámila společnost GEOMET s.r.o.
Krupka v něm zmiňuje osm obecných požadavků a připomínek k plánovanému záměru. Jsou mezi nimi například posuzování kumulativních vlivů, vliv na kvalitu ovzduší a prašnost, dopravní zátěž a hlučnost či narušení krajinného rázu. „Plánovaná dopravní infrastruktura bude mít významný vizuální dopad na krajinu Krušných hor. Požadujeme, aby byl tento vliv minimalizován, například snížením výšky konstrukcí a vhodným začleněním do krajiny,“ píše se ve vyjádření, které radní města schválili 17. února.
Upozorňují v něm i na fakt, že vlivem záměru může dojít ke kontaminaci vody v místní části Fojtovice, kde je povrchová voda z luk pro místní občany jediným zdrojem pitné vody. „Vzhledem k tomuto specifickému způsobu zásobování vodou považujeme prašnost za zcela zásadní faktor, který musí být v rámci posuzování projektu důkladně analyzován a eliminován vhodnými opatřeními, jako je zakrytí dopravního systému a minimalizace prašnosti při manipulaci s materiálem,“ shodli se radní.
Ve vyjádření upozornili také na ochranu přírody a ekosystémů. „Požadujeme detailní analýzu vlivu záměru na chráněná území a přírodní lokality v regionu. Je třeba zajistit, aby nedošlo k ohrožení místních živočišných druhů a ekosystémů, včetně oblasti soustavy NATURA 2000.“
Zároveň přidali i požadovaná ekologická opatření, jako zakrytí obou větví dopravníku, monitoring kvality ovzduší, hluku a vod, zpracování podrobné hlukové a rozptylové studie či minimalizace doby provozu dopravního systému. „Žádáme Ministerstvo životního prostředí o důkladné posouzení našich připomínek a zahrnutí požadovaných opatření do procesu EIA,“ doplnil starosta Krupky Jan Kuzma.