Krupka - Na okraji Krupky na Teplicku se při příležitosti výročí 70 let od konce hrůz druhé světové války konal pietní akt k uctění památky 313 obětí pochodu smrti. Vzdát hold padlým i přeživším přijela řada významných osobností.
Pomník Prokopka k uctění památky 313 vězňů koncentračních táborů české, ruské, polské, italské, francouzské a německé národnosti, zemřelých při transportu smrti byl zde odhalen roku 1948. Aktu se také zúčastnil jeden z přeživších František Lederer (*1930) z Teplic, který jako úplný sirotek přežil věznění v Osvětimi. Při svém projevu všem zúčastněným přiblížil svůj příběh, kdy byl při druhé osvětimské selekci vybrán do plynu, ale život mu zachránil esesák, který pocházel ze Žatce.
„Neměli bychom ani dnes, 70 let od konce války, přestat vzpomínat na hrůzy 2. světové války i proto, aby se již nikdy v budoucnu neopakovaly," předal poselství míru generacím budoucím ve svém projevu hejtman Oldřich Bubeníček.
Co se tehdy dělo?
Dne 24. dubna 1945 zastavil na nádraží v Bohosudově transport. Vlak s 1880 vězni několika národností vyjel ze sběrného tábora u Halle a měl namířeno do Plzně. Právě při zastavení v Bohosudově se někteří lidé z transportu vykoupali v tůních pod nádražím. Celkem 313 vyčerpaných a zesláblých vězňů zde zemřelo na zápal plic nebo tyfus. Jejich těla byla naházena do prohlubní opuštěného dolu Elbe nedaleko trati. Po skončení války byla těla exhumována a pohřbena do hromadného hrobu proti kostelu sv. Prokopa.
Vzpomínkové věnce zde za zvuku vojenské hudby položili místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Vojtěch Filip, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček i představitelé ambasád.
V souvislosti se 70. výročím ukončení 2. světové války budou probíhat i další vzpomínkové akce.