Teplicko - Nezaměstnanost na Teplicku dál klesá. Na konci června zde bylo bez práce 5,1 procenta lidí, tedy o dvě desetiny procentního bodu méně než předešlý měsíc. Celorepublikově je nezaměsnanost na svém minimu od roku 1998 a činí čtyři procenta.
Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá jak dlouhodobé situaci, tak ročnímu období, kdy nezaměstnanost pravidelně klesá. Trh práce ovlivňuje především růst české ekonomiky, průmyslové výroby a sezónní práce, které jsou v plném proudu. Zejména ve stavebnictví, lesnictví a zemědělství. Zároveň se rozběhla turistická sezóna.
„Křivky nezaměstnanosti se v uplynulém měsíci vyvíjely standardně. Za pozornost ovšem stojí počet evidovaných uchazečů o zaměstnání - Česká republika se v červnu dostala na nejnižší hodnotu za posledních 19 let. A daří se snižovat i počet dlouhodobě nezaměstnaných. Jen za uplynulý rok klesl v meziročním srovnání podíl těch, kteří jsou bez práce déle než 12 měsíců, o 3,3 %. Ve srovnání s rokem 2015 pak zaznamenáváme pokles o 7,4 %,“ vyzdvihuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.
V uplynulém měsíci zaznamenal Úřad práce ČR jak celkový nárůst volných pracovních míst, tak i vyšší poptávku zaměstnavatelů po sezónních pracovnících na krátkodobé pracovní poměry. Zaměstnavatelé hledají například pomocníky v oblasti těžby a stavebnictví či ve výrobě, uklízeče, pomocné pracovníky v dopravě a skladování, v zemědělství, lesnictví a rybářství, montážní dělníky, obsluhu pojízdných zařízení, řidiče nákladních automobilů, řemeslníky a kvalifikované pracovníky ve stavební výrobě, nebo obsluhu na výrobu a zpracování výrobků z pryže, platu a papíru.
Zájem je i o brigádníky. Poptávka je po prodavačích rychlého občerstvení a zmrzliny, pracovnících do zahradnictví, sportovních a rekreačních středisek, v cestovním ruchu nebo po instruktorech na dětských letních táborech. Zájem je také o kuchaře, číšníky, servírky, sběrače ovoce či lektory cizích jazyků. Řada zaměstnavatelů ale hledá brigádníky převážně pomocí internetové inzerce nebo vlastních zaměstnanců. Stejně tak mladí lidé hledají dočasné zaměstnání spíše přes pracovní portály. Z toho důvodu se objevují tyto nabídky v databázi ÚP ČR v menší míře.
Kde je lidí bez práce nejvíc, kde nejméně?
Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci předchozího měsíce okresy Rychnov nad Kněžnou (1,2 %), Praha-východ (1,4 %), Jindřichův Hradec (1,7 %), Pelhřimov a Benešov (oba 1,9 %), Písek a Jičín (oba 2 %). Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 33 regionů. Nejvyšší byl v okresech Karviná (9,5 %), Most (9 %), Ostrava-město (7,7 %), Ústí nad Labem (7,5 %), Chomutov (6,8 %), Bruntál (6,7 %), Děčín (6,1 %) a Hodonín (5,9 %). Podíl nezaměstnaných mužů klesl na 3,7 % a žen na 4,3 %.
Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v červnu 75 regionů. Největší pak okresy Jindřichův Hradec (o 9,8 %), Jeseník (o 9,4%), Semily (o 8,7 %), Cheb (o 8,3 %), Český Krumlov (o 8,2 %), Znojmo (o 6,4 %), Prostějov (o 6,1 %). V okrese Tachov zůstala nezaměstnanost na stejné úrovni a v okrese Jihlava došlo k nárůstu nezaměstnanosti (o 0,7 %).
Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 1,6 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (10,1), Ústí nad Labem (6,9), Sokolov (5,2), Hodonín (5,1), Most (4,9), Jeseník a Bruntál (oba 4,5) a Ostrava město (4,2). Z celkového počtu nahlášených volných pracovních míst jich nabízeli zaměstnavatelé ke konci předchozího měsíce 51 504 absolventům a mladistvým a 13 079 osobám se zdravotním postižením (OZP).
(kb)