Teplice - Stříbrné smrky odumírají kvůli přemnožené mšici smrkové. V Ústeckém kraji jde o rozšířený jev, věnovala se mu média včetně našeho. Nejde o zcela výjimečnou událost, letošní rozsah je ale nezvyklý. Víme, jak k tomu došlo.
Podle Ing. Josef Mertelíka, CSc. z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví (VÚKOZ) byl vyšší výskyt mšice smrkové zaznamenán v posledních přibližně letech nejméně dvakrát, nikdy ale nebyly důsledky napadení smrků tak výrazné jako letos. Příčinou mohou být klimatické výkyvy, které způsobují mírné zimy a dlouhodobý vodní deficit zejména v mikroklimatických podmínkách městské zeleně. Uvedlo to ve čtvrtek Ekologické centrum Most, které sleduje v našem regionu životní prostředí.
Podle VÚKOZ mšice smrková přezimuje ve stádiu vajíček, při teplém klimatu v zimě se ale mohou velmi časně objevit bezkřídlé samice (tzv. „kmenové matky“), které se velmi rychle množí. V průběhu vegetace se vyskytují další generace mšic, které se ale již nepřemnožují.
SYMPTOMY
Obrost jehličí vykazuje žlutozelenou skvrnitost, žloutnutí, hnědnutí a opad jehlic, postupující od nejstarších ročníků uvnitř koruny směrem ke konci větví. Na jehlicích jsou patrné žlutozelené a tmavé drobné útvary, při detailnějším posouzení (oklepnutí na bílý papír, lupa) jsou rozeznatelné živé a odumřelé mšice. Na jehličí je přítomna medovice (lesklý povlak) a v některých případech také tmavé povlaky saprofytických hub (tzv. černě).
Pokud se obáváte, že napadené smrky budou muset být pokáceny, máme dobrou zprávu. Odborníci z Mendelovy Univerzity Brno doporučili vyčkat nejméně do další vegetační sezony na to, jak se napadené stromy se ztrátou jehlic vyrovnají. V předchozích týdnech Technické služby města Mostu aplikovaly na poškozené smrky na území města postřik přípravkem Mospilan, kvůli zjištěnému výskytu mšicožravých slunéček však již aplikaci ukončily.
„Kácení jako konečné řešení v letošním roce doporučujeme provádět pouze u zcela zaschlých stromů nebo u tak významného poškození, jako je ztráta více než 75 % jehlic související se ztrátou estetického významu stromu,“ sdělila Jitka Bartlová z Odboru životního prostředí a mimořádných událostí na mosteckém magistrátu.
Jak se škůdců zbavit?
Podpůrná opatření jsou dvojího druhu - mechanická a insekticidní. Mechanická spočívají v opakovaném oplachu proudem vody. Insekticidní formu je potřeba volit uvážlivě po konzultaci s regionálními orgány ŽP, Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZUZ, viz odkaz) a za využití specializované firmy. Aplikace je jednorázová, pouze na slabě poškozených stromech a s cílem zastavení sání zbylých neokřídlených populací a zredukování okřídlených jedinců, které ještě neodlétly. Užít lze insekticidy povolené k hubení mšic v okrasných rostlinách – např. PIRIMOR 50wg, MOSPILAN 20 SP, FAST K apod., dle návodu na etiketě. Při výběru přípravku je nutné zohlednit omezení, která vyplývají z deklarovaných rizik pro člověka, včely, vodní zdroje apod. podle konkrétního stanoviště a zamýšleného použití.
"Máte ve svém okolí poškozené smrky? Pošlete nám prosím jejich fotky včetně popisu lokality, kde se poškozený smrk vyskytuje. Své fotografie zasílejte prosím na