Most, Bílina – Takzvané malé prolomení těžebních limitů u lomu ČSA, kdy by hnědému uhlí musela ustoupit jen část Horního Jiřetína, je ekonomický i báňský nesmysl. Shodli se na tom při návštěvě těžebních lokalit ČSA a lomu Bílina ministr pro životní prostředí Richard Brabec (ANO) i Jaromír Franta, místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu.
Nadále tak pravděpodobně budou přicházet reálně v úvahu pouze varianty prolomení limitů těžby jen v lomu Bílina, kde nejsou ohrožena žádná lidská sídla, neprolomení limitů či úplné zrušení limitů z roku 1991, které by umožnilo těžařům pokračovat v těžbě v lomu ČSA i na místě obcí Horní Jiřetín a Černice.
Varianta takzvaného malého prolomení limitů těžby, jak se o ní rovněž uvažovalo jako o jedné z variant, kterou na začátku roku přednesl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, je podle slov Jaromíra Franty ekonomický i báňský nesmysl. „Dostali bychom se tam do poměrně složitých báňských problémů. Z pozice zaměstnanosti v lomu ČSA je to o tom, že 90 procent lidí by muselo tuto lokalitu stejně opustit. Ale toto se prostě nestane. Náš vlastník se již vyjádřil v tom smyslu, že by šlo o ekonomickou sebevraždu. Toto jsme probírali i v naší diskuzi s panem ministrem. Připustil, že stát by do takového řešení také nešel,“ uvedl Jaromír Franta na dotaz serveru e-mostecko.cz.
„Varianta částečného prolomení je podle mého názoru ekonomicky velmi problematická. Velmi dlouho by se tam musela těžit skrývka a efekt z toho malého prolomení by byl ve finále velmi problematický a je vůbec otázka, kolik by zaměstnal lidí,“ míní ministr Richard Brabec.
Musí tak konečně padnout jasné, tvrdé politické rozhodnutí, které podle Brabce nelze už zdržovat. Zaznít by mohlo od vlády na konci srpna, ale možná i později. „Problém je kontroverzní, dělí region poměrně významně. Důvody pro prolomení v případě lomu ČSA by musely být naprosto zásadní, aby vyvážily negativní efekt, který to přinese,“ uvedl ministr Brabec a dodal, že by se musel prokázat vážný veřejný zájem, že uhlí za limity je potřeba. Takové podklady podle svých slov zatím nedostal.
„Myslím si, že veřejný zájem těžit dále v lomu ČSA existuje. Ministerstvo průmyslu a obchodu v únoru na tripartitě samo uvedlo, že pokud se neprolomí limity na Armádě, budou chybět tři až čtyři miliony tun uhlí právě z této lokality,“ uvedl odborář Jaromír Franta.
Co v případě neprolomení limitů?
„Pokud vláda rozhodne, že územní ekologické limity na dole ČSA neprolomí, což bude znamenat útlum těžby s dopady na nezaměstnanost, tak by zároveň mělo být řečeno, co se tady bude dít dál. Není možné nechat region sám o sobě, říci, že my jsme rozhodli a vy si tam prostě pomozte,“ sdělil Richard Brabec.
Ministr se setkal také s vedením města Mostu, kde o této situaci společně hovořili. „V případě lomu Bílina má pan ministr jasněji, v případě lomu ČSA je to trochu složitější. Nicméně vnímá potřeby regionu a slíbil, že velice citlivě bude posuzována otázka sociálně – ekonomická a dopadů, které by zde vznikly v případě, že by nedošlo ke korekcím limitů těžby,“ prohlásil primátor Jan Paparega.