Želenice - Těla mrtvých ryb plavou v říčce Bílině. Vidět jsou v Želenicích. Některé jsou zachycené na břehu, kde je jasně patrné, co je nejspíš zahubilo: Několik desítek centimetrů nad nynější vodní hladinou je páchnoucí hnědočerná slizovitá hmota.
Stalo se to v neděli odpoledne. Až přibližně do 17. hodiny bylo vše v pořádku. "Potom najednou koukám, že kočka něco ulovila. Nebyla to myš, ale ryba, kterou přinesla od vody," říká Miroslav Zapletal, Mostečan, který má v Želenicích zahrádku hned u vodního toku. Když přišel k řece, byla hladina výše než obvykle, voda byla černá, zapáchala chemikáliemi a u břehu bylo vidět množství ryb lapajících po dechu.
"Několik jsem jich vylovil a dal do čisté vody," ukazuje v pondělí v poledne zahrádkář na kbelík, v němž plave desítka rybek, jedna z nich je již mrtvá. Voda v kbelíku pochází rovněž z Bíliny, ale z dřívější doby. Pro porovnání je vedle stejný kbelík se včerejší vodou: opravdu zapáchá a je přesně taková, jakou Miroslav Zapletal popisuje včerejší říčku: Zapáchající, tmavá.
Na místo už míří pracovníci Povodí Ohře. Událost se stala tři a půl dne po výbuchu v areálu litvínovské chemičky, který si vyžádal několikadenní zásah desítek hasičských jednotek. "Tato událost neměla vliv na životní prostředí. Do řeky Bíliny nic neuniklo," uvedl na dotaz serveru e-mostecko.cz generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski.
Miroslav Zapletal se rovněž nedomnívá, že by znečištění vody souviselo s explozí a požárem etylenové jednotky. "Ale mohli využít této události a něco vypustit," přemítá o možných příčinách. "Je to škoda, voda už byla čistá, byl v ní život. Nyní všechno umře," obává se nejhoršího.