Praha – S rychlým vývojem technologií jde ruku v ruce také kvalitní vzdělávání IT specialistů. O informační technologie je stále větší zájem i ze stran žáků z Ústeckého kraje, což potvrzuje také jejich účast na celostátní soutěži IT-SLOT, kterou každoročně pořádá pražská Soukromá střední škola výpočetní techniky. Mnoho účastníků se po této soutěži rozhodne právě pro studium IT.
Odborné předměty na středních IT školách naučí studenty pracovat s elektrotechnikou, seznámí je s principy fungování jednotlivých částí počítače či navrhovat databázové systémy a programovat. Studenti tak mají široké spektrum dovedností.
Úspěšní v soutěži
„Máme studenty z celé České republiky. Nejvíce jich je z Prahy a Středočeského kraje, mezi silné kraje patří i Ústecký – především Litoměřice, Teplice a Louny " říká Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze (SSŠVT). Zájem o IT potvrzuje také celostátní soutěž v informatice pro základní školy s názvem IT-SLOT, které se v loňském roce účastnili i žáci z Ústeckého kraje. Obzvláště úspěšné byly děti z Teplic a Děčína. Milan Jelínek ze ZŠ s RVMPP Buzulucká v Teplicích skončil na 12. místě a další jeho tři spolužáci se umístili mezi nejlepšími finalisty. Žáci ze ZŠ Děčín VI obsadili jednatřicáté, šestatřicáté a sedmatřicáté místo. SSŠVT pořádá tento vědomostní kvíz každý rok a účastníci se často stávají také jejich budoucími studenty.
„Naši studenti se naučí spravovat a zabezpečit operační systémy a počítače, navrhovat databázové systémy i pracovat s textovými a tabulkovými editory. Získají nemalé dovednosti v oblasti programování. Dokáží ovládat, spravovat, navrhovat a zabezpečit počítačové sítě. Osvojí si praktickou správu hardware počítače, především pevných disků," uvádí výhody IT Vodička. Studenti získají i rozsáhlé praktické dovednosti v oboru zpracování a digitalizace videa a zvuku. Naučí se profesionálně pracovat s programy počítačové grafiky.
Prestižní ocenění
Už během studia se navíc naučí pracovat s programy, které v zaměstnání jako když najdou. Například absolvent SSŠVT Marek Plaček pracuje v Londýně jako CAD Designér a v loňském roce získal prestižní ocenění za návrh luxusní vily ve Španělsku. Další absolvent, Adam Konrád, se přestěhoval do USA, kde jako herní vývojář navrhl počítačové hry na motivy známých hollywoodských filmů jako například Počátek.
Úspěchy sklízí žáci ale i během studia. Například Dario Kolár před dvěma lety zvítězil se svým projektem „Šikovné ruce" v soutěži s názvem Junior Internet. Navrhl webové stránky na sdílení fotografií svých známých, které se zobrazily na všech druzích mobilních zařízení.
Vysoký plat a uplatnění na trhu
Kromě toho je čeká také příjemné platové ohodnocení, plat ajťáka se pohybuje kolem 37 tisíc, ale běžnou záležitostí jsou i mnohonásobně vyšší odměny. Navíc je o tento obor v posledních letech největší zájem na trhu práce. „Nezaměstnanost našim studentům skutečně nehrozí. K tomuto dni nalezli práci prakticky všichni naši absolventi, aniž by byli evidování na úřadu práce," potvrzuje Vodička. V drtivé většině se však absolventi SSŠVT úspěšně dostanou na vysoké školy a ve studiu pokračují.