Krušné hory – Jako dlouhodobě neudržitelnou a stále se zhoršující situaci hodnotí Výzkumní ústav lesního hospodářství a myslivosti přemnožení spárkaté zvěře v Krušných horách. Ta ničí místní porosty, o jejichž obnovu se lesníci snaží.
Zvěř působí neúnosné ekonomické škody lesnímu hospodářství. „Terénní pozorování v roce 2015 prokazují, že situace se přes všechny proklamace v tomto směru dále zhoršuje a je nesporně dlouhodobě zcela neudržitelná. Účinné snížení tlaku (stavu) zvěře přitom musí předcházet všem dalším budoucím snahám o obnovu ekologicky stabilních lesů Krušných hor,“ uvádí se ve zprávě výzkumného ústavu z konce letošního února.
„Z dříve provedených šetření je zřejmé, že skutečné stavy jelena evropského mnohonásobně převyšují stavy normované, a to troj- až sedminásobně. Poškození okusem, loupáním a ohryzem má v Krušných horách velký rozsah,“ zní verdikt výzkumníků.
Z hlediska ochrany lesa před biotickými škodlivými činiteli se podle vědců jeví jako zcela zásadní požadavek zamezení vlivu přemnožené spárkaté zvěře na lesní porosty Krušných hor. Tento problém je v oblasti Krušných hor chronický a trvá již více než půl století.