Ústecký kraj - Policisté poříčního oddělení Ústeckého kraje mají k dispozici nový kajutový člun, se kterým brázdí hladinu především hlavní řeky, a tou je Labe nebo Ohře. Se čluny se vydávají ale i na ostatní významné vodní plochy kraje, jako je Milada na Ústecku, Matylda na Mostecku nebo se chystají i na nově napouštěné jezero v Mostě, které však ještě není zprovozněno. Informuje o tom vedoucí policejního poříčního oddělení v Ústí nad Labem Dušan Güttner.

 

Šéf poříčního policejního oddělení v novém člunu. Foto: Jan Vraný

Nejnovější člun se vejde na speciální přívěs za automobil a tím ho mohou policisté nasadit takřka kdekoliv a mohou s ním tak přijet po silnici kamkoliv. Nový kajutový člun má dva motory a je dlouhý téměř devět metrů s výtlakem až šest tun. Jeho maximální rychlost je nyní až 65 kilometrů v hodině. Po záběhu dokáže policejní člun plout rychlostí až 75 kilometrů v hodině.

Poříční oddělení Policie ČR v Brné na Ústecku funguje již od roku 1974. Původně šlo o krajskou zásahovou jednotku i s potápěči. Nyní je však severočeské poříční oddělení jako jedno ze tří v republice, které potápěče nemá. Ti jsou totiž zařazeni u zásahové jednotky v Teplicích.
Policisté poříčního oddělení mají k dispozici dva moderní kajutové čluny vybavené moderními sonary a jednu vysloužilou kajutovou motorovou loď. Jeden hliníkový a jeden plastový prám a malá plavidla, která jsou určena především na povodně a výcvik pro vůdce malých plavidel. Policisté poříčního oddělení využívají také dva nafukovací čluny.

Policisté se na vodní cestě zaměřují především na kontroly dodržování pravidel plavebního provozu. "Plavební pravidla by se měla dodržovat, ale ne každý pravidla na řece zná. Přitom by je měl ovládat dokonce i každý kanoista nebo plavec," říká šéf poříčního policejního oddělení Dušan Güttner.

 

Šéf poříčního policejního oddělení v novém člunu. Foto: Jan Vraný

Policejní hlídky na člunech se zaměřují i na kontroly lodních dokladů. Mezi nejhorší prohřešky na vodě patří špatné ukotvení plavidel v místech, kde je to zakázáno nebo takzvané škodlivé vlnobití, kdy kapitáni jezdí příliš rychle úsekem a vytvářejí nežádoucí vlny. Podle nového zákona mohou policisté na místě, tedy přímo na vodě, uložit provinilcům blokové pokuty do 5 000 korun. Ve správním řízení se pak pokuty mohou zvýšit až dokonce do staticíců korun.

Poříční oddělení je specializovaná policejní složka zajišťující plnění úkolů na vodních tocích a v jejich nejbližším okolí.

Mezi hlavní úkoly poříční policie mimo jiné patří:

- chrání bezpečnost osob a majetku na svěřeném úseku vodní cesty,
- spolupůsobí při zajišťování veřejného pořádku na vodní cestě,
- v rozsahu své působnosti odhaluje přestupky,
- ve vztahu k vodní cestě odhaluje trestné činy,
- provádí potápěčskou činnost při plnění úkolů Policie České republiky k nalezení věcí pocházejících z trestné činnosti,
- provádí aktivní pátrání po utonulých nebo pohřešovaných osobách

FOTOGALERIE:

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru