Teplice, ČR - V srpnu 2016 nahlásili hromadné propouštění čtyři zaměstnavatelé. Tento krok se dotkne 212 jejich zaměstnanců. Nejvíce lidí, které zaměstnavatelé v nadcházejících měsících propustí, pracuje v Plzeňském a Ústeckém kraji. V posledně jmenovaném je na tom nejhůře okres Teplice. Údaje zveřejnil Úřad práce ČR.
Zaměstnavatelé, kteří nahlásili v srpnu hromadné propouštění, mají své provozovny, kromě Jihočeského a Karlovarského kraje, ve všech regionech ČR. Nejvyšší počet zaměstnanců, kterých se toto opatření v následujících měsících dotkne, pracuje na Plzeňsku (100) a Ústecku (54). Z okresního hlediska jsou na tom nejhůře Rokycany, kde přijde o práci 91 lidí, a také Teplice. V tomto regionu rozdají zaměstnavatelé 52 výpovědí.
Firmy se chystají propouštět především v hutnictví, ve výrobě, v rozvodu elektřiny a ve výrobě nekovových minerálních výrobků. Z hlediska profesí se bude propouštění týkat zejména dělníků v polygrafii, technických a odborných pracovníků, obsluhy strojů a montážních dělníků.
„V hlášení, které zaměstnavatelé zaslali Úřadu práce ČR, avizovali výplatu odstupného podle zákoníku práce a podle délky odpracované doby. V rámci organizačních změn pak počítají s tím, že nabídnou propouštěným zaměstnancům jiné pozice v rámci pracoviště a poskytnou jim individuální i skupinové poradenství," uvádí generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.
Mezi hlavní důvody, které vedly zaměstnavatele k přijetí tohoto opatření, patří organizační změny, restrukturalizace podniku nebo ztráta zakázek.
Co je hromadné propouštění?
O hromadné propouštění se jedná tehdy, pokud během 30 dnů dostane ve firmě s 20 až 100 zaměstnanci výpověď minimálně 10 lidí. V podniku se 101 až 300 pracovníky aspoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí. Před tím, než dá zaměstnavatel výpovědi jednotlivým zaměstnancům, musí o svém záměru písemně informovat, a to nejpozději 30 dní předem, odborovou organizaci, radu zaměstnanců a také příslušnou krajskou pobočku ÚP ČR podle místa činnosti firmy. Ve zprávě je firma povinna uvést důvody a termíny hromadného propouštění, celkový počet zaměstnanců a zároveň počet a profesní složení lidí, kterých se bude propouštění týkat. V neposlední řadě musí informace obsahovat i údaje o odstupném, případně dalších právech takto postižených pracovníků. Současně musí zaměstnavatel předložit návrh kritérií, na jejichž základě proběhne výběr těch, kteří dostanou výpověď.