Teplice - Nepřesná otázka. Musíme! Je to část historie, dědictví, stopa. Při pohledu na historické pohlednice to není výrazná budova. Spíše drobná v porovnání s flotilou dalších lázeňských domů. V době krize byla první, která šla přes palubu. A pak už jen pomalé umírání a mnoho oživovacích pokusů.
Poničený interiér. Foto: JTH
Objekt Hadích lázní je majetkem skupiny JTH a její generální ředitel Jaroslav Třešňák má jasný plán, co s objektem má být v budoucnosti. „Naší hlavní myšlenkou je zde obnovit a rozšířit původní lázeňskou léčebnou funkci. Moderní lázeňské centrum pro děti zde chybí a myslím si, že pro město Teplice je velmi důležité ho zde mít," řekl Jaroslav Třešňák.
Nový návrh teplických architektů zachovává podobu klasicistní budovy z roku 1839, ovšem ani to se v současné době památkářům nelíbí. „Naše návrhy shledali jako nepřípustné, neboť by měly negativní vliv na architektonické i urbanistické hodnoty stavby. Památkáři ale podle mě přehlížejí základní funkční potřebu objektu,"říká architekt Petr Sedláček. A co by zde mohlo vyrůst? Chceme nové casino, restauraci? Odpověď je jednoduchá. „V žádném případě! Chceme sem vrátit lázně, ale ty potřebují určitý prostor. Dnes nemůžeme v objektu zřídit lázně v podobě, v jaké tu byly před 100 lety. Musíme respektovat vývoj zdravotnictví a jeho standardy," říká Jaroslav Třešňák.
Nesouhlas památkářů přínáší další otázky. Může být v Hadích lázních něco jiného než lázně? Umíte si představit v místě jednoho z nejstarších pramenů něco jiného? „Jak jsem již uvedl, chceme zde postavit lázeňskou léčebnu s orientací na dětské pacienty a velmi důkladně jsme prozkoumali historický vývoj stavby včetně nerealizovaných návrhů přestaveb a snažíme se domu vrátit tvář alespoň takovou, jakou si oybavtelé v Teplicích pamatují, nebo si myslí, že tak určitě vypadaly, řekl Jaroslav Třešňák.
„Chceme obrousit všechny potenciální ostny návrhu. Dobrovolně a vědomě nadbíháme publiku, abychom získali jeho podporu ve střetu s ortodoxní památkovou péčí, která zatím není ochotna slevit z nekompromisního přístupu, v němž nemají místo multidisciplinární a univerzální hlediska. Z pohledu Památkového zákona a definic vnitřní metodiky památkové péče je takový postoj oprávněný a chápeme jej. I přesto, že předchozí „přestavby" a zub času proměnil exteriér a zejména interiér v kulisy akčního thrilleru nebo sociálního dramatu a původního je zde velmi málo. I přesto, že podpalubí plave. I přesto, že kola trolejbusu se točí výš než patky kolonády. I přesto, že hurdiskový strop a umakartové podhledy jsou jako ementál. I přesto, že rekonstrukce krovu z dílny OSP není schopna unést plechovou střechu. Náš poslední návrh je maximálně kompromisní a umírněný. Jsme na hraně. Přesto se o to pokusíme. Musíme!," doplňuje architekt Sedláček.