Litvínov – Rafinérská a petrochemická skupina Unipetrol pokračuje v modernizaci svých energetických zařízení a minimalizaci jejich vlivu na životní prostředí. Aktuální investice Unipetrolu v celkové výši více jak 250 milionů korun se týkají zejména snížení objemu emitovaných oxidů dusíku a síry na teplárně T700, která je základním producentem elektrické energie a páry pro celý chemický areál v Litvínově. Ten je největším chemickým areálem v České republice.
Unipetrol plánuje dokončit modernizaci teplárny v polovině letošního roku. Se sníženým objemem emitovaných oxidů dusíku a oxidů síry o více než polovinu Unipetrol splní nové přísné limity platné od druhé poloviny roku 2020.
„Realizace snížení emisí oxidů dusíku dávkováním čpavkové vody do spalin je v podstatě hotova. Na podzim jsme s úspěchem uskutečnili všechna garanční měření a od nového roku je technologie nasazena do reálného provozu. Intenzifikaci odsíření bychom měli dokončit v polovině letošního roku. Samotná teplárna je stále ve výborné kondici a od svého zprovoznění v roce 1962 nebyla dosud odstavena,“ přibližuje Luděk Sklenář, ředitel energetiky společnosti Unipetrol.
Unipetrol dlouhodobě snižuje provozní náročnost a vliv na životní prostředí své největší hnědouhelné teplárny T700 o elektrickém výkonu 106 MW v chemickém závodě v Litvínově. Ta je v provozu od roku 1962 a v devadesátých letech prošla nákladnou rekonstrukcí. Teplárna T700 je nástupcem původní teplárny označované jako T200, která byla zprovozněna již v roce 1942, kdy areál sloužil pro výrobu leteckých paliv. K postupnému utlumování provozu teplárny T200 docházelo od devadesátých let, kdy roli hlavního zdroje energie a páry pro chemický areál naplno převzala současná teplárna T700. Následná demolice teplárny T200 v roce 2016 byla největší demolicí ve střední Evropě za posledních třicet let.