Chomutov - Roztomilý pár pand červených v chomutovském zooparku bude mít brzy při procházkách ve výběhu ještě roztomilejší doprovod. Maiovi a Himalaye se totiž narodila dvě mláďata, která už pomalu začínají z boudy vystrkovat své zvědavé kukuče.
Pandí prckové přišli na svět už koncem června, do této doby je však chovatelé udržovali v co největším klidu. „Odchov u pand není otázka dnů či týdnů, venku se ukáží až tak po třech měsících, někdy i později,“ vysvětluje vedoucí zoologie Miroslav Brtnický. Také proto ještě chovatelé ani neznají pohlaví chlupatých prcků.
Čas prvních výprav však právě nastává. Trpěliví návštěvníci mohli malé zvědavce zahlédnout třeba 21. září při Mezinárodním dni pand červených, k němuž se zoopark připojil. „Měli jsme u výběhu pro návštěvníky malé povídání o pandách a mláďata pravidelně vykukovala z boudy a zase se schovávala. Jako apoštolové na orloji,“ vypráví s úsměvem Brtnický.
Nejblíž má k pandám chovatelka Alena Fričová, ale i ona mláďata kontrolovala s maximální opatrností. Nechtěla rozrušovat samici Himalayu, která se o mláďata stará. „Když odchov probíhá bez problémů, není třeba nějak zasahovat. A Himča se stará dobře, malé pořád kojí a všechno jde zatím skvěle,“ raduje se ze zrzavých přírůstků chovatelka.
Jde o druhá mláďata pand červených, která se v chomutovském zooparku narodila. „Máme z nich ohromnou radost. Pandy jsou velice oblíbené a vidět celou rodinku lézt po stromech ve výběhu bude pro návštěvníky určitě krásný zážitek,“ těší se ředitelka zoo Věra Fryčová. Není však radno dlouho váhat. Stejně jako jejich o tři roky starší sourozenci budou malé pandy příští rok umístěny do jiných zoologických zahrad. Bude to po dohodě s koordinátorem chovu, protože pandy červené jsou ohroženým druhem.
Panda červená
• Se známější bílo – černou pandou velkou není blízce příbuzná, má pouze podobný způsob života. Byla dokonce objevena o 50 let dříve a dala tak svému zvířecímu rodu jméno.
• Jsou to šelmy, ale živí se hlavně bambusovými výhonky.
• Jejich populace klesla za posledních dvacet let na polovinu (počet se odhaduje na méně než 10 000 jedinců, z toho jen necelá čtvrtina žije ve volné přírodě).