Ústí n. L., Praha - Lékaři z ústecké nemocnice spadající pod Krajskou zdravotní se podíleli na nové metodě transplantace bijícího srdce v České republice provedené týmem pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Je to patrné z obrazových záznamů, které zveřejnil IKEM k novince v České republice.
Na jednom ze záběrů je vidět příjezd sanitního auta k ústecké Emergency. Navíc video z převozu bijícího srdce kromě IKEMu na svých stránkách rovněž zveřejnila Klinika anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny v ústecké nemocnici s komentářem: „Byli jsme u toho… Děkujeme všem, kteří se na úspěchu podíleli…“
Novou metodu transplantace bijícího srdce použil lékařský tým IKEMu na začátku října letošního roku. „V jedné z nemocnic Ústeckého kraje indikovali lékaři mladého dárce, jeho srdce ale nebylo metabolicky zcela ideální a bylo za hranicí standardních medicínských kritérií. To byl důvod, proč se lékaři z IKEM rozhodli poprvé použít novou metodu fyziologického transportu, aby orgán pro pacienta mohli zachránit. Na jednom konci tak stála smrt mladého člověka, na druhém život pro staršího muže,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí IKEMu Markéta Šenkýřová.
„Především je nutné kolegům z Krajské zdravotní poděkovat, že jsme právě u nich a s jejich pomocí mohli průlomovou metodu vyzkoušet. Je pro nás významná zejména tím, že se odebrané srdce napojí na přístroj, který simuluje fyziologické prostředí člověka. Srdce začne znovu tepat a my jsme schopni ho dostat do metabolicky optimální kondice a exaktně posoudit jeho použitelnost,“ popsal profesor Ivan Netuka, přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM.
Příjezd k ústecké Emergency. Zdroj: IKEM
Ideálními podmínkami se srdce natolik stimuluje, že předchozí nedobré parametry vymizí a orgán se stává kvalitním. A to se také stalo. Za téměř 4 hodiny, kdy bylo srdce napojeno na přístroj a převáženo do IKEMu, se natolik zotavilo, že mohlo být transplantováno. „Pacient, který toto srdce dostal, je ve velmi dobré kondici, probíhá u něj standardní rekonvalescence a v blízké budoucnosti bude propuštěn domů,“ doplnil profesor Ivan Netuka.
„Že šlo o transplantaci bijícího srdce jednoho z pacientů z nemocnice v Ústeckém kraji, jsme uvedli v tiskové zprávě a na tiskové konferenci záměrně. Nemůže být propojen dárce s příjemcem, a nesmí být identifikovatelní. Proto je rovněž zmíněna celá společnost Krajská zdravotní, pod kterou spadá v Ústeckém kraji několik nemocnic,“ uvedla na dotazy médií mluvčí IKEMu Markéta Šenkýřová.