Teplice - Programy k výuce malých dětí v oblasti nakládání s odpady – ať už třídění, plýtvání, spotřebitelské chování, recyklace, nebo to aby odpady vůbec nevznikaly – podporuje Statutární město Teplice už víc než čtyři roky.
Nejen že pravidelně splupořádá „venkovní“ Barevný den (edukativní akce na náměstí Svobody určená primárně pro děti z MŚ a ZŠ), ale prostřednictvím společnosti VÚHU – Ekologické centrum Most pro Krušnohoří – zajišťuje i další vzdělávání v oblasti odpadů přímo ve školách.
Předškoláci se naučí odpovědět například na otázky: Co je to odpad? Kde se tu vzal? Jaké druhy odpadu známe a kam s nimi?
Lektoři s dětmi besedují o tom, jak rozeznat sklo, papír, plast, bioodpad, elektroodpad a jak tyto materiály správně třídit.
Školáci prvního stupně se seznámí se základními druhy odpadu, jeho správným tříděním, ale také např. se sběrným dvorem či skládkou. Program se také věnuje tématům, která se dětí přímo dotýkají a mohou je ovlivnit - spotřebitelské chování, plýtvání, prodloužení životního cyklu různých věcí. A nechybí ani tvořivé dílničky praktických výrobků z odpadových materiálů.
Přednášky, které zajišťuje VÚHU prostřednictvím svých vysoce odborných a kvalitních lektorů, platí město Teplice, konkrétně z položky odboru životního prostředí. Letáky s nabídkou výukových programů (v příloze pod článkem) se prostřednictvím odboru dostnou do všech teplických mateřských i základních škol. Potvrzuje se, že o tento druh „podpory vzdělávání“ je velký zájem.