Ústecký kraj – Každoročně připomíná kampaň Národní den bez spěchu, kolik životů zcela zbytečně vyprchá při nehodách, jejichž příčinou je nepřiměřená rychlost. Letos se natáčení pod režisérskou taktovkou Jakuba Švejkara a v ostrých záběrech kameramana Filipa Hájka představili zdravotničtí záchranáři Ústeckého kraje. A spolu s nimi i hasiči a policisté. Národní den bez spěchu tentokrát připadá na 23. dubna.
Natáčelo se na modelářském letišti Suché nedaleko Modlan. „Pršelo, byla zima, prostě přesně takové typické bouračkové počasí. Na natáčení jsme přijeli odpoledne a točilo se do dvou do rána," popisuje zákulisí mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník. Oslovil ještě tři kolegy – jednoho z Ústí a dva z Teplic, kteří poskytli i plně vybavenou sanitku. „Musím přede všemi z nich smeknout, jak to zvládli. Kolega s kolegyní z Teplic neměli s kamerou dosud zkušenosti, všem patří velké poděkování," dodal Prokop Voleník.
Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Prokop Voleník je na kamery zvyklý, složil poklonu svým kolegům, kteří se do natáčení pustili s ním. Zdroj: Národní den bez spěchu
Ústecký kraj dlouhodobě patří mezi místa, kde řidiči nepřiměřeně šlapou na plyn – téměř každá šestá nehoda zde vzniká právě kvůli spěchu za volantem. Mezi nejrizikovější okresy se řadí Louny, Děčín či Chomutov. V počtu nehod způsobených rychlostí na silnicích je Ústecký kraj devátý v republice. Kampaň Národní den bez spěchu, za kterou stojí Česká asociace pojišťoven, chce na tuto nebezpečnou rychlost znovu upozornit a přimět veřejnost k větší ohleduplnosti.
Kampaň Národní den bez spěchu letos znovu upozorňuje na rizika spojená s rychlou jízdou. A právě v Ústeckém kraji je toto téma mimořádné důležité. Mezi lety 2010 a 2024 byla v regionu nepřiměřená rychlost příčinou 15,34 % všech nehod. Jedná se o více než 21 tisíc nehod za posledních 15 let, přičemž 284 těchto nehod bylo smrtelných.
Zdravotníci, hasiči, policisté – ti všichni musí být při zásahu sehraní jako hodinky. Bohužel přes všechnu snahu ne vždy mohou obětem nehod pomoci. Zdroj: Národní den bez spěchu
„V celé republice ukazují statistiky přes 205 tisíc dopravních nehod s nepřiměřenou rychlostí, které stály život více než tři tisíce lidí. To je, jako kdyby zmizelo menší město. Každý z těch životů měl větší cenu než pár minut, které se někdo snažil dohnat,“ říká Jan Matoušek, ředitel České asociace pojišťoven, a dodává: „Žijeme v opravdu hektické době, v nepřetržitém závodu s ručičkou na hodinách a snažíme se stihnout nemožné.”
Je to právě spěch, který je podle průzkumu České asociace pojišťoven hlavním důvodem, proč řidiči překračují povolenou rychlost.
„Ve spěchu ztrácíme pozornost i úsudek. A právě za volantem má každé zaváhání okamžité a často fatální následky. Jen v Ústeckém kraji to bylo 21 385 nehod. Každé číslo v této statistice přitom znamená bolest, které se dalo předejít pouhým zpomalením,“ komentuje Milada Veselá, vedoucí komunikace České asociace pojišťoven.
Podle statistik je navíc nepřiměřená rychlost na vině u téměř 15 % všech nehod na českých silnicích, a dokonce u více než třetiny těch, které skončily smrtí. Jen za loňský rok zemřelo kvůli rychlosti v celé republice 148 lidí. Paradoxem zůstává, že zatímco každý šestý člověk považuje rychlou jízdu za velmi nebezpečnou, celá polovina řidičů pořád přiznává, že rychlostní limity překračuje pravidelně.
Každou třetí smrtelnou nehodu na českých silnicích způsobila v loňském roce nepřiměřená rychlost. Zdroj: Národní den bez spěchu
„Lidé dnes spěchají prakticky neustále a často úplně zbytečně. Tato myšlenka upozorňuje na důsledky spěchu, a to nejen v silničním provozu. Jako záchranář vím, že stačí vteřina nepozornosti nebo přemíry rychlosti, a život mnoha lidí se může v mžiku převrátit vzhůru nohama. Proto jsem rád, že se otvírá debata o tom, jak se naučit zpomalit, v hlavě, v životě i na silnici,” upozorňuje ústecký záchranář Prokop Voleník, který je letos jednou z ústředních tváří kampaně a spotu.
Národní den bez spěchu se v Česku uskuteční potřetí, navazuje na úspěšný projekt 13 MINUT. Součástí kampaně je také dokumentární film 13 MINUT Víta Klusáka, který zachycuje skutečné příběhy lidí, jimž spěch za volantem nenávratně změnil život.
Letos tento den připadá na 23. dubna a znovu proběhne po celé republice se symbolickým zpoždění vybraných událostí, nejčastěji o 13 minut. Právě tolik lze při běžné cestě mezi Prahou a Brnem ušetřit překročením rychlosti o zhruba 20 km/h – a právě taková rychlost mnohdy rozhoduje o životě a smrti.
Celá iniciativa má za cíl tyto statistiky změnit. Podněcuje veřejnost k zamyšlení se nad nebezpečími, která přináší nepřiměřená rychlost a spěch za volantem. Jde o výzvu všem řidičům, aby zpomalili a přemýšleli o tom, zda skutečně potřebují kvůli spěchu riskovat své zdraví i zdraví ostatních. K iniciativě se připojuje řada firem, institucí a škol napříč republikou.
Mluvčí zdravotních záchranářů Prokop Voleník pro natáčení oslovil tři své kolegy z Ústí nad Labem a Teplic. Zdroj: Národní den bez spěchu
Celý letošní manifest a informace ke kampani najdete na webových stránkách projektu narodnidenbezspechu.cz. Do projektu se ale může připojit každý, například sdílením hlavní myšlenky na sociálních sítích Facebook a Instagram.
Na přípravě kampaně se podílely agentury McCann Prague a Hero & Outlaw.