Teplice - Jen o dvě desetiny procentního bodu poklesla v červnu nezaměstnanost na Teplicku proti předešlému měsíci. Dostala se těsně pod osmiprocentní hranici a okres tak řadí na 14. příčku pomyslného žebříčku, kde na tom je zcela nejhůře sousední Mostecko, naopak lépe než Teplicko si v kraji vede už jen okres Litoměřice. Aktuální výsledky zveřejnil Úřad práce ČR.
Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo všech 77 regionů. „Situaci na pracovním trhu ovlivňuje především zotavující se ekonomika a pozvolný hospodářský růst. V rámci monitorovacích návštěv nám zaměstnavatelé hlásí nárůst zakázek ve výrobě, službách a hlavně ve stavebnictví. V plném proudu jsou také sezónní práce,“ říká zastupující generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.
Pokud jde o absolventy škol, ti zatím celkovou statistiku nijak výrazně neovlivňují. „V tuto chvíli evidujeme jen vyšší počet dotazů z jejich strany nebo strany jejich rodičů či prarodičů. Zajímá je především to, kdy jim končí status studenta a jak mají postupovat při první evidenci na úřadě,“ dodává Kateřina Sadílková. V tomto ohledu spolupracuje ÚP ČR i se školami, které následně informují studenty. A praktické rady se mladí lidé dozvídají také například v rámci Informačních a poradenských středisek nebo burz práce, které v hojném počtu ÚP ČR pořádá v celé republice.
Nejnižší nezaměstnanost hlásí okresy Praha-východ (2,8 %), Prachatice (3,1 %), Rychnov nad Kněžnou (3,3 %), Benešov (3,4 %), Rokycany (3,6 %), Pelhřimov, Mladá Boleslav, Jindřichův Hradec a Písek (shodně 3,7 %). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 31 regionů. Nejvyšší byl v okresech Most (11,9 %), Karviná (11,3 %), Ústí nad Labem (11,2 %), Bruntál (10,6 %), Ostrava -město (10,3 %), Chomutov (10 %), Děčín a Sokolov (shodně 8,7 %).
Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době v celorepublikovém měřítku 4,7 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Bruntál (19,6), Ústí nad Labem (18,7), Chomutov (15,4), Karviná (14,5), Most (12,9) a Jeseník (12,1). Z celkového počtu nahlášených volných pozic jich bylo ke konci června 8 866 vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP). Celkem 25 473 míst nabízeli zaměstnavatelé absolventům a mladistvým.
Zaměstnavatelé měli v červnu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, kováře, nástrojáře, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, montážní dělníky, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy či obsluhu pojízdných zařízení. Dále hledali řemeslníky a stavební dělníky, kuchaře a prodavače, pracovníky v administrativě, ve zdravotnictví i sociální oblasti, číšníky, servírky, šičky, obchodní zástupce, operátory call center nebo uklízeče. Přednost dávají zaměstnavatelé proškoleným specialistům s praxí.
Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory (např. svářeč, slévač, soustružník, zámečník, nástrojář, mechanik a opravář strojů, řezač plamenem, páječ, seřizovač, plastikář, obsluha CNC a důlních strojů). Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance.