ČR - Podzim je tady se vším všudy, a tak je potřeba připravit zahradu na zimu. Na co nezapomenout, abychom na jaře neměli práci navíc?
Říjen – to je poslední sklízení plodů. Rajčata, okurky nebo papriky už nedozrají. Jablka, hrušky nebo ořechy se sklízejí postupně, když samy začnou padat ze stromů.
Mělo by se uklidit a zazimovat pracovní náčiní, uklidit prázdné truhlíky a květináče. Kromě toho se můžou právě teď vysadit ovocné stromy, okrasné keře, nebo některé trvalky a jarní cibuloviny. Toto období je také ideální na zakládání živého plotu.
Důležité je připravit rostliny i záhony na zimu.
Záhony, na kterých byly letničky, se musí vyčistit. Trvalky ostříhat a ty náchylnější na zimu přikrýt zeminou nebo chvojím. Na rostliny není dobré dávat plastové neprodyšné folie. Rostliny se v nich totiž můžou v teplejších dnech zapařit. Záhony, na kterých se už tento rok nebude nic sázet, by se měly zrýt a pohnojit, a to hlavně chlévským hnojivem, fosforem a draslíkem nebo i obyčejným popelem ze dřeva.
Zasít se můžou některá semena - například mrkev nebo jiná kořenová zelenina v zemi přes zimu bez problémů vydrží a na jaře určitě vyraší. Vysadit se můžou i tulipány, česnek, a to nejlépe hned, aby ještě před mrazem stihly zakořenit. Ze země, naopak po prvním mrazíku, se musí vyndat jiřiny nebo dosna. Oschlé hlízy se zabalí do papíru a uloží se tam, kde je zima, ale nemrzne, nejlépe do sklepa.
Ze sudů, nádrží a barelů nezapomenout vypustit vodu, aby mráz nádoby neponičil.