Most – V pondělí 27. června se konala valná hromada společnosti ČEZ, při níž společnost uvedla, že plánuje dřívější útlum těžby uhlí, než se původně plánovalo. Toto rozhodnutí ovlivní dění v severních Čechách, kde se těží například v dole Bílina. Ten patří společnosti Severočeské doly, a. s., spadající právě pod ČEZ.
O dřívějším ukončení těžby se mezi lidmi v obcích kolem lomu Bílina, tedy i v obcích na Mostecku, povídá několik týdnů. Například i v Braňanech, kde tato informace z úst zástupců Severočeských dolů zazněla při debatě s občany. Ta se tehdy svolala z důvodu představení záměru otevřít sousední lom na kámen. Psali jsme ZDE. Místní kámen potřebují těžaři na zahlazení těžby v lomu Bílina.
Místní, které obtěžuje zvýšená prašnost doprovázející těžbu, se k roku 2030 ale zatím upínat nemohou. Ladislav Kříž, mluvčí skupiny ČEZ, na dotaz, zda je rozhodnutí o ukončení těžby k roku 2030 definitivní, se vyjádřil takto: „Stále to je jako možnost velmi pravděpodobné, ale ne rozhodnuté. Předpokládáme, že těžba uhlí skončí do roku 2030 – a tím i těžba v Bílině. Ale uvidíme, jak se bude vyvíjet situace na energetických trzích. Zažili jsme to před dvěma roky, kdy začala energetická krize vpádem ruských vojsk na Ukrajinu. V takový moment se vše mění. Zatím se k zastavění těžby v Bílině do roku 2030 nezavazujeme žádným silným příslibem, ale samozřejmě náš předpoklad je, že do roku 2030 končí využívání hnědého uhlí v České republice. Je třeba mít rezervy, kdyby se stalo cokoliv neočekávaného. Kdyby teplárny nestihly změnit svoji výrobní bázi a v některých městech by teplárny potřebovaly uhlí, těžba v Bílině by zůstala i po roce 2030."
Mostecko už se s ukončením provozu v jednom z největším lomů, a to lomu ČSA, muselo vypořádat. Jak probíhalo propouštění zaměstnanců v první vlně, jsme informovali ZDE.