Krupka - Za účasti vedení města, členů divadelního souboru Domu kultury Krupka a dalších významných hostů proběhlo ve čtvrtek 3. října slavnostní odhalení pamětní desky režisérky, herečky, dramaturgyně a pedagožky Jany Urbanové (1937 – 2023). Slavnostní akt se konal ve foyer divadelního sálu Komunitního centra Olympie v Krupce, který byl desítky let a stále je domovskou scénou divadelního souboru vedeného právě paní Janou Urbanovou.
„Sešli jsme se zde, abychom vzdali poctu paní Janě Urbanové. V každé lidské společnosti se najdou jedinci, kteří jsou svým životem, dílem a svými postoji výjimeční. Vzdělaná a slušná společnost si takových lidí váží a činí to různými způsoby,“ zmínila v proslovu místostarostka Krupky Miloslava Bačová a pokračovala: „Paní Jana Urbanová je bezesporu jednou z nejvýznamnějších osobností našeho kulturního života. A právě proto jsme se rozhodli odhalit její pamětní desku na místě, které je s její uměleckou tvorbou velmi úzce spojeno,“ doplnila.
Foto: Město Krupka
Jana Urbanová pocházela z ochotnické rodiny. Její otec MUDr. Josef Klačer (1904 – 1973) byl režisérem a dlouhá léta vedl amatérské divadlo pro děti i dospělé v Oseku. První a asi i osudové setkání Jany Urbanové s divadlem bylo v ghettu v Terezíně počátkem roku 1945, kde hrála jako sedmiletá roli Berušky ve slavné inscenaci Broučků.
Za svou činnost v oblasti amatérského divadla obdržela několik cen. Byla držitelkou Zlatého odznaku SČDO. V roce 2004 se stala nositelkou zlatého odznaku J. K. Tyla a v roce 2020 obdržela Cenu Ministerstva kultury ČR za zásluhy v oblasti neprofesionálních divadelních a slovesných aktivit.
Životní cesta paní Jany Urbanové nebyla právě jednoduchá. Přesto se jí podařilo se ctí projít všemi těžkými společenskými obdobími. Jak sama tvrdila: „Důležité je, aby se nám podařilo v každé situaci se zachovat tak, abychom neztratili úctu v sobě a víru v lidi okolo sebe.“