Teplice - Téměř o tři stovky lidí méně evidoval na konci května teplický úřad práce v porovnání s dubnem. Nezaměstnanost tu v minulém měsíci klesla pod hranici deseti procent. Podobně příznivý trend zaznamenalo všech 77 okresů v republice. Nejhůře je na tom Most se 13,3procentní nezaměstnaností, nejlépe Praha východ se 3,4 procenty lidí bez práce.

Mapa nezaměstnanosti v ČR podle okresů. Zdroj: Úřad práce ČR

Podle dnes zveřejněných statistik Úřadu práce ČR (ÚP ČR) je na Teplicku bez zaměstnání 8 769 lidí, což činí přesně 9,7 procenta.

V rámci celého Česka klesl podíl nezaměstnaných na 7,5 %, což je o čtyři desetiny procentního bodu méně než v dubnu. „Vnímám jako velmi pozitivní fakt, že už několik měsíců po sobě roste počet volných pracovních míst. A není to jen díky sezónním pracím, které jsou v plném proudu, a oživování ekonomiky. Na základě už plně fungujícího monitoringu a dobře nastavené komunikace v regionech se nám daří získávat volná místa do evidence a zároveň na ně aktivně umísťovat uchazeče o zaměstnání. Jen v květnu jich bylo 9 155. Navíc z výstupů monitorovacích návštěv vyplývá, že zaměstnavatelé očekávají i v dalším období spíš nárůst nebo stabilizaci zakázek. Tento trend by tak měl pokračovat i v dalších měsících," říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.

Zájem je o pomocné dělníky, strážné, zedníky i programátory

Zaměstnavatelé měli v květnu zájem nejčastěji o pomocné pracovníky ve stavebnictví, v zemědělství, v gastronomii, obchodní zástupce, strážné, ostrahu objektů, zedníky, finanční poradce, uklízeče, programátory, recepční, pracovníky v lázeňství, gastronomii, dělníky na zpracování plastů a ve výrobě. Hledali také prodavače, šičky, operátory, řidiče nákladních nebo dodávkových automobilů či učitele.

Tradičně velká poptávka je po kvalifikovaných pracovnících ve strojírenství (nástrojáři, seřizovači, obsluha a opraváři obráběcích strojů, řezači plamenem, páječi, svářeči, soustružníci, kovodělní dělníci, mechanici, apod.). Přednost dávaly firmy proškoleným specialistům s praxí.

V evidenci ÚP ČR byli nejčastěji klienti s nízkou kvalifikací, se základním a středním odborným vzděláním a výučním listem. Dále pak mladí lidé mezi 20 – 29 lety, uchazeči ve věku 35 – 39 let a nezaměstnaní nad 50 roků. Všem skupinám ohroženým dlouhodobou nezaměstnaností věnuje Úřad práce ČR zvýšenou péči.

 

REKLAMA
REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru